Revolta studentore e Prishtinës përkujtohet në Tiranë përmes një ekspozite fotografike, Dr. Dorian Koçi: Sfida e re, të përmirësohet statusi i shqiptarëve në Rajon

Pas marrëveshjes së Dejtonit, për paqe në Bosnje, në nëntor të vitit 1995, Kosova nuk përmendej më ekskluzivisht në kancelaritë diplomatike të Evropës por dhe më gjerë. Çështja me Jugosllavinë e shpërbërë në mos quhej e zgjidhur përfundimisht, të paktën ishte futur në stanjacion përmes një armëpushimi të detyruar. Por pas protestave të tetorit 1997 iniciuar nga studentët e Prishtinës, faktori ndërkombëtar i ktheu sytë sërish nga ajo çfarë kish mbetur prej Jugosllavisë së dikurshme.
20 vite pas kësaj ngjarje në Muzeun Historik Kombëtar u çel ekspozita fotografike “1 Tetori përmes fotografive të kohës”. Nëpërmjet imazhit të 36 fotografive të përzgjedhura prej kuratorit Adem Rusinovci, transmetohet impakti që patën demonstratat e 1 tetorit 1997 në Prishtinë, Tetovë dhe Tiranë për Luftën e Kosovës. Në çeljen e kësaj ekspozite merrnin pjesë dhe ambasadori i Republikës së Kosovës Dr. Sylë Ukshini, Dekani i Universitetit të Prishtinës, Prof. Dr. Bujar Dugolli, i cili ishte dhe një nga pjesëmarrësit e lëvizjes studentore, por dhe Prof. Dr Arsim Sinani i cili gjithashtu ishte iniciator i lëvizjes studentore por këtë herë për studentët e Tetovës të cilët u solidarizuan me ata të Prishtinës.
“Kjo ekspozitë vjen në Tiranë pas suksesit që pati në Prishtinë ku u hap fillimisht. Imazhet na njohin me protestën e studentëve që do ti hapte rrugën masivizimit të UÇK-së por dhe të vetë ndërhyrjes së trupave të NATOS gjë që 2 vite më pas do të konkretizohej me tërheqjen e paramilitarëve dhe trupave të rregullta të ushtrisë serbe nga territori i Kosovës”. I këtij mendimi ishte drejtori i Muzeut Historik Kombëtar Dr. Dorian Koçi, i cili për më tej u detajua rreth kushteve social-politike në të cilën u zhvillua protesta studentore e 20 viteve më parë. “Sot kur kohët kanë ndryshuar shumë në favor të shqiptarëve në tërësi, sfidat e reja që na presin kanë të bëjnë me qeverisje më të mirë, për liberalizimin e vizave në Kosovë por dhe angazhimi i politikave mes Tiranës dhe Prishtinës për përmirësimin e statusit të shqiptarëve në Malin e Zi, Maqedoni e Serbi”, tha në fjalën e tij Dr. Dorian Koçi
Nga ana e tij ish-kryetari i Lëvizjes Studentore, Bujar Dugolli, tha se protestat studentore të vitit 1997 i ndërruan rrjedhën zhvillimeve politike të Kosovës, duke bërë jehonë të madhe ndërkombëtare. Dugolli tha gjithashtu se pa Lëvizjen Studentore të Prishtinës nuk do të mund të paramendohej lufta çlirimtare e cila rezultoi me lirinë e vendit.
Ndanë kujtimet e tyre rreth ditëve të zjarrta të protestat studentore dhe ambasadori Dr. Sylë Ukshini, Prof. Dr. Arsim Sinani si dhe kuratori i ekspozitës Adem Rusinovci.
Më 1 tetor të vitit 1997, rreth 20 mijë student të Universitetit të Prishtinës, vërshuan rrugët e kryeqytetit duke protestuar për dhunën e egër që ushtronte pushteti serb mbi popullin e Kosovës. Bujar Dugolli, Muhamet Mavraj, Albin Kurti dhe Driton Lajçi ishin në mesin e emrave që organizuan lëvizjen e vitit 1997 në Kosovë. Lëvizja Studentore ‘97 ishte një lëvizje jo e dhunshme studentore e studentëve të Prishtinës, e cila filloi më 1 tetor 1997, duke aplikuar metodat aktive të një rezistence civile. Kjo revoltë theu “status quon” dhe të gjitha tabutë e deriatëhershme duke e ndërkombëtarizuar dhe shtruar për zgjidhje çështjen e Kosovës.

23843534_1750885924974173_8016096501061430066_n 23847560_1750885854974180_6045347385635218787_o 23926601_1750885581640874_1077896663840657360_o 24059727_1750885444974221_2428352200185548024_o 23847136_1750885224974243_1710076465704096414_o 24131815_1750885078307591_8848694495926319935_o 24059513_1750885974974168_629708414559898670_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!