Muzeu Historik Kombëtar organizoi aktivitetin “Muzeu im” në shkollën e mesme “Isa Boletini” në Vorë!

Në kuadër të programit #EdukimipërmesKulturës #MuzeuHistorikKombëtar organizoi aktivitetin “Muzeu im” në shkollën e mesme “Isa Boletini” në Vorë.
“Edukimi përmes kulturës” shkon edhe në ambientet e shkollave, tashmë edhe në shkollat jashtë Bashkisë së Tiranës. Muzeu Historik Kombëtar shkoi sot, në shkollën e mesme “Isa Boletini” në Vorë, për të zhvilluar aktivitetin “Muzeu im”. Nxënësit kishin sjellë nga shtëpitë e tyre objekte të vjetra, që në kalimin e viteve dashur padashur kanë marrë dhe vlera muzeale. Veshje popullore, monedha të ndryshme, medaljone apo dekorata, objekte bronzi apo edhe objekte zbukurimi do të përbënin mjetet e ekspozesë. Nxënësit ishin impenjuar për të nxjerrë nga errësira, ku mbaheshin të fshehura prej vitesh objekte që dikur ishin përdorur nga gjyshet apo gjyshërit e tyre. Eksperienca e nxënësve për risjelljen në vëmendje të objekteve të vjetra e që marrin vlera muzeale vjen si vazhdimësi e projektit “Muzeu im’’, inicuar nga Muzeu Historik Kombëtar. Në këtë projekt çdo qytetar mund të ekspozojë objekte të vjetra të trashëguara nga të parët e tyre. Ky projekt ka për qëllim që edhe qytetarët të jenë më afër muzeut dhe muzeu të jetë më afër shkollave duke sjellë sendet e tyre të vjetra.
29357005_1885957544800343_4850659231432441856_n 29365689_1885957371467027_8012074354667945984_o 29425066_1885957184800379_3331634044499656704_o 29425645_1885958471466917_2371466677817704448_n 29388789_1885958191466945_6882553433912508416_o 29365607_1885958131466951_8815894217306931200_n 29356634_1885958068133624_8968493052419112960_n 29365978_1885957994800298_3862283885349961728_n 29468767_1885957598133671_5762847900702867456_n

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!