Vizitë nga presidenti i Shoqatës së Arbëreshëve të Cosenzas, Prof. Damiano Guagliardi

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi priti sot në një vizitë presidentin e Shoqatës së Arbëreshëve të Cosenzas, Prof. Damiano Guagliardi shoqëruar nga Prof. Elidiana Canaj. Qëllimi i kësaj vizite ishte dhurimi i tre librave nga z. Guagliardi për fondet e Muzeut Historik Kombëtar. Librat në fjalë titullohen: “Canti tradizionali ed altri saggi delle colonie Albanesi di Sicilia me autor Giusseppe Schiro; Grammatologia comparata sulla lingua Albanese per Demetrio Camarda; Itenerari Albanesi (1892-1902) me autor Antonio Baldacci. Gjithashtu z. Guagliardi do të jetë i ftuar nesër në aktivitetin që Muzeu Historik Kombëtar do të zhvillojë në kuadër të projektit të “eTwinning” me temë “Arbëreshët” (“Albanesi d’Italia”). Nisur nga ky takim me drejtorin Dr. Koçi u vendos që edhe shumë aktivitete dhe projekte të tjera do të vijnë në të ardhmen për të diskutuar mbi jetën, traditat dhe kulturën e Arbëreshëve.

30572013_1912736095455821_881874334828724224_n 30516517_1912736042122493_7205469429075804160_n 30623979_1912736285455802_5405166082308702208_n 30442891_1912736225455808_1750396672896139264_n 30581460_1912736218789142_6504707182150287360_n

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!