Konferenca “Ismail Qemali, Jeta dhe Vepra”

Sot, në Muzeun Historik Kombëtar u mbajt konferenca “Ismail Qemali, Jeta dhe Vepra”. Kjo konferencë studentore u organizua nga Departamenti i Historisë pranë Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, Universiteti i Tiranës, në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar, Bashkinë e Tiranës dhe Digitalb.

Hapja e kësaj konference u mbajt nga Prof. Asoc. Dr. Eva Hyskaj Tafili, e cila ishte edhe moderatorja e këtij eventi. Dekani i Fakultetit Prof. Dr. Sabri Laci, Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi dhe Denis Dyrnjaja nga Digitalb përshëndetën përzemërsisht këtë konferencë.

Më pas, u lexuan disa ese nga studentë të ndryshëm me titull “Ismail Qemali, Jeta dhe Vepra”. Këto punime u përzgjodhën nga profesorë të Departamentit të Historisë. Disa prej kumtuesve ishin: Kiara Hoxha, Entela Aris, Eda Aga, Kevin Jasini, Ana Duda etj.

Në fund, konferenca vijoi me një vizitë në Pavijonin e Pavarësisë, ku të pranishmit panë disa artifakte të Ismail Qemalit.

61588772_2590970040965753_297175951215689728_o 61593169_2590969784299112_5482827500566347776_o 61684941_2590969707632453_372497771938185216_o61612970_2590969587632465_6917108687781756928_o 61621379_2590969477632476_522057879033741312_o 61610252_2590970297632394_8970821096492236800_o 61287843_2590970130965744_6841624289662205952_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!