Në Muzeun Historik Kombëtar u çel ekspozita “Universi”.

60 vjet udhëtim i Skulptorit të Merituar Perikli Çuli, Laureat i Cmimit të Republikës. Ky event artistik vjen si bashkëpunim i Ministrisë së Kulturës dhe Muzeut Historik Kombëtar. Shumë dekada krijimtarie plot emocion dhe pasion të këtij artisti unik, një univers i tërë për të zbuluar dhe rrugëtuar. Profesor Çuli, paraqet një sintezë shumë interesante të shprehjes së tij artistike. Punimet në mermer tregojnë në mënyrë bindëse se me cfarë përkushtimi e dashurie i ka impenjuar autori bindjet e tij estetike, për të dhënë emocione nëpërmjet kërkimeve skulpturore, që paraqesin interes të vecantë drejt një arti ku zotërohet fantazia, plastika, konsekuenca drejt formimit që është pjesë përbërëse e “unit artistik” të këtij individualiteti.

Fjalën e hapjes e mbajti drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, i cili tha: “Të nderuar miq, kam kënaqësinë që ta filloj sezonin e ri të ekspozitave në Muzeun Historik Kombëtar me ekspozitën UNIVERS. Profesor Perikliu është një nga figurat më të shquara të skulpturës shqiptare dhe si një dashamirës i artit nuk mund të lë pa e përmendur këtë mjeshtër të artit shqiptar dhe skulpturat e tij, të cilat kanë mbushur sheshe të tëra përgjatë territorit tonë”.
Profesor Çuli me përulësi përshëndeti të pranishmit në sallë. Falenderoi në veçanti Muzeun Historik Kombëtar, Ministrinë e Kulturës dhe Bashkinë e Tiranës për ndihmën dhe bashkëpunimin e tyre në realizimin e kësaj ekspozite.

69596296_2788614511201304_7901081464752570368_o 69574502_2788614454534643_7458688498845876224_o 70199250_2788614951201260_8378344363897389056_o69468910_2788614887867933_8845100394351689728_o 69648524_2788614774534611_4593774703427977216_o 69380368_2788615397867882_8278516456216330240_o70257000_2788615137867908_1937177323061116928_o 70812969_2788614351201320_793757170876284928_o 69753263_2788614281201327_7979489790707892224_o69590219_2788614177868004_1580239118124711936_o 69710096_2788146317914790_7103465867056250880_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!