“Mozaiku i jetës”

U çel sot, ekspozita “Mozaiku i jetës” i tre artisteve nga Kosova Besjana Kryeziu, Leoneta Abdyli dhe Shkurte Ramushi. Kjo ekspozitë është kuruar nga Prof.Ass.Dr.Arsim Sinani.
Në ceremoninë e hapjes morri pjesë Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, kuratori i ekspozitës Prof. Ass. Dr. Arsim Sinani dhe dashamirës të artit të pikturës.

“Mozaiku i jetës bashkoi sot tri artiste, në muzeun e jetës. Tre tregime të reja, tre tregime të padëgjuara më parë, nga tri artiste.
Njëra përfaqëson trashëgiminë arkitekturore të jetës, shtepitë dhe dyert e dritaret e historisë shqiptare, tjetra peizazhin, rrugët dhe mallin e vendlindjes kurse e treta parajsën tokësore të natyrës.
Artistet përfaqësojnë trashëgiminë shpirtërore të një jete, të një ëndrre, të një dëshire dhe të asaj përtej imagjinatës ose që shihet me sy.
Por secila nga to dëshiron të tregojë me ngjyra, vija dhe krijime të veçanta me tregimin e vet artistik. Zbërthimi i konceptit vjen me tri pjesë të ndryshme dhe origjinale nga secila artiste”, ishte koncepti i kësaj ekspozite të veçantë.

71495707_2841978419198246_983787741189767168_o 71035330_2841978125864942_4715933756693676032_o 71787589_2841977989198289_209512189780819968_o 71528914_2841977882531633_5114723634790793216_o71822892_2841977549198333_2866598964491190272_o 71718238_2841977469198341_5150195361666564096_o 70979216_2841978792531542_5109008966055100416_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!