Sot, në Muzeun Historik Kombëtar u promovua filmi dokumentar “Saga e Dinejve”.

Ky film dokumentar ka për skenarist z. Lia Rama dhe z. Enver Kushi. Regjia i përket Mjeshtrit të Madh, z. Kujtim Gjonaj dhe drejtor fotografie z. Spartak Papadhimitri.

Dokumentari flet për familjen e Dinejve, një familje e rëndësishme dhe e madhe çame. Dinastia e Dinejve zë fill me Abedin Pashë Dino, i cili ka qenë nëpunës e politikan i Perandorisë Osmane, ideolog i çështjes kombëtare shqiptare dhe rilindas.
Vazhdon më tej me Rasih bej Dino, i cili ishte politikan, diplomat dhe një figurë e lëvizjes kombëtare shqiptare, në fillim të shekullit të 20-të.

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, e hapi aktivitetin duke thënë se: “Takime të tilla nuk kanë nevojë për protokoll. Janë takime zemrash dhe miqsh. Kam nderin të prezantoj një dokumentar shumë të rëndësishme për kombëtarinë tonë të perbashkët. Kjo familje e madhe e Çamërisë ka dhënë një kontribut në historinë kulturore dhe shpirtërore të shqiptarëve. Ky film na bën të mundur të depërtojmë sa më thellë në familjen e madhe të Dinejve”.

Më pas skenaristi Enver Kushi theksoi se me regjizorin Gjonaj kam patur një bashkëpunim shumë të frytshëm prej shumë vitesh. “Jam shumë i lumtur dhe i emocionuar për këtë dokumentar, pasi dhe unë jam një djalë i çamërisë, vazhdoi më tej skenaristi Enver Kushi. Kujtimi i ka bërë një lapidar të pavdekshëm Çamërisë sonë. Do ta mbyllja me një varg kuptimplotë të Abedin-it, disa ditë para vdekjes, i cili thotë: “Fëmijët e vitit 3000 do qeshin e tallen me ne”. Ne çamët, kemi një përgjegjësi të madhe për brezat që do të vijnë dhe duhet të investojmë shumë për historinë e vendit tonë”.

75266136_2930297423699678_8126315867651702784_o 74472923_2930296880366399_4444011749321998336_o 73523472_2930296630366424_6873116342791176192_o 75419015_2930296520366435_7902706916600578048_o 71739868_2930296340366453_8965033082600030208_o 74209255_2930296247033129_3549975424320667648_n 74239318_2930297510366336_8320213239971446784_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!