“Simpoziumi i 8-të Shkencor i Polifonisë (Bylis 2018)”.

Sot, në Muzeun Historik Kombëtar, u bë promovimi i librit “Simpoziumi i 8-të Shkencor i Polifonisë (Bylis 2018)”.

Ky aktivitet u organizua nga Shoqata Polikulturore Artistike “Polifonia Shqiptare” në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar.

Ky libër ka për autor Yzeir Llanaj. Z. Llanaj ka qënë aktivist që në moshën fëminore, sot përfaqësues në festivale Kombëtare dhe Ndërkombëtare të Polifonisë. Themelues i “Shoqatës Polifonia” dhe është nderuar me titullin “Krenaria e Mallakastrës”.

Polifonia shqiptare është një kulturë unike e kombit tonë. Është arti shpirtëror më i veçantë i shqiptarisë.
Polifonia sjell një dëshmi unike etnografike, momente të veshjes, traditës, të dijes dhe urtësisë popullore. Ky visar do të mbetet një udhërrëfyes i veçantë i kombit tonë të vjetër.

Pa polifoni është sikur të na heqësh flamurin tonë kombëtar – tha Z. Zhani Ciko

Gjithashtu, në fund të këtij aktiviteti, u zhvillua një koncert me këngë polifonike.

76646839_2960571030672317_5702000433300504576_o 74596914_2960570940672326_7043450798675591168_o 75375548_2960571134005640_6610180888766447616_o

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

error: Content is protected !!