Aktivitete

Muzeu Historik Kombëtar, në bashkëpunim me Akademinë e Studimeve Albanologjike, organizuan leksionin e hapur me temë “100 vjet marrëdhënie shqiptaro-amerikane (1922-2022)”

I ftuar nderi për të referuar rreth historikut të këtyre marrëdhënieve dhe lidhjeve të ngushta mes dy kombeve tona ishte prof. dr. Hamit Kaba, studiues në Akademinë e Studimeve Albanologjike.Të pranishëm në këtë veprimtari ishin ambasadorja e ShBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, si dhe diplomatë dhe studiues të historisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare.Në fjalën e tij …

Muzeu Historik Kombëtar, në bashkëpunim me Akademinë e Studimeve Albanologjike, organizuan leksionin e hapur me temë “100 vjet marrëdhënie shqiptaro-amerikane (1922-2022)” Read More »

Promovohet katalogu “Rilindja Kombëtare dhe Pavarësia Shqiptare në Muzeun Historik Kombëtar”

Në kuadër të 144-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Muzeu Historik Kombëtar organizoi sot në ambientet e Pavijonit të Rilindjes Kombëtare promovimin e katalogut “Rilindja Kombëtare dhe Pavarësia Shqiptare në Muzeun Historik Kombëtar”. Në fjalën e tij Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, u shpreh se: “Sot është një ditë e shënuar pasi …

Promovohet katalogu “Rilindja Kombëtare dhe Pavarësia Shqiptare në Muzeun Historik Kombëtar” Read More »

Në kuadër të 9 Majit, “Ditës së Evropës”, organizohet aktiviteti midis ‘Muzeu Historik Kombëtar’ dhe gjimnazit “Sami Frashëri” Tiranë

Në kuadër të 9 Majit, “Ditës së Evropës”, Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me gjimnazin “Sami Frashëri” Tiranë, organizuan aktivitetn mbi vlerat, parimet dhe standartet e Bashkimit Evropian. Evropa për popullin shqiptar, është një prioritet që ka arritur të gjejë tashmë konsensus nga të gjitha forcat politike, sepse ata të ardhmen dhe zhvillimin e tyre …

Në kuadër të 9 Majit, “Ditës së Evropës”, organizohet aktiviteti midis ‘Muzeu Historik Kombëtar’ dhe gjimnazit “Sami Frashëri” Tiranë Read More »

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar z. Dorian Koçi pret Ambasadorin e Mbretërisë së Hollandës në Shqipëri, Sh.T. Z. Reinout Vos

Sot, drejtori i Muzeut Historik Kombëtar z. Dorian Koçi priti Ambasadorin e Mbretërisë së Hollandës në Shqipëri, Sh.T. Z. Reinout Vos dhe bashkëshorten e tij.Fillimisht u zhvillua një takim me drejtorin e Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, ku u fol për mundësinë e krijimit të urave të bashkëpunimet mes Muzeut Historik Kombëtar dhe muzeve …

Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar z. Dorian Koçi pret Ambasadorin e Mbretërisë së Hollandës në Shqipëri, Sh.T. Z. Reinout Vos Read More »

Muzeu Historik Kombëtar kremtoi 40-vjetorin e inaugurimit të tij

Në datat 28 dhe 29 Tetor Muzeu Historik Kombëtar kremtoi 40-vjetorin e inaugurimit të tij. Ky vit jubilar u manifestua përmes Konferencës Ndërkombëtare Muzeologjike “Muzetë përtërijnë të ardhmen” dhe Ekspozitës “Kur ndërtohej Muzeu Historik Kombëtar”. Konferenca Ndërkombëtare Muzeologjike “Muzetë Përtërijnë të Ardhmen”, pati si qëllim përkujtimin e 40-vjetorit të inaugurimit të Muzeu Historik Kombëtar duke …

Muzeu Historik Kombëtar kremtoi 40-vjetorin e inaugurimit të tij Read More »

Ekspozita me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite” udhëton drejt qytetit të lindjes së Ismail Qemalit, në përkujtim të 101-vjetorit të vdekjes.

Ekspozita është realizuar nga Muzeu Historik Kombëtar për të kujtuar Ismail Qemalin dhe kontributin e tij të paçmuar për kombin shqiptar. Ekspozita është konceptuar si një rrugëtim i jetës së Ismail Qemalit, gjatë gjithë veprimtarisë së tij në administratën shtetërore, por dhe dallimi si një njeri me ide liberale dhe reformatore. Në ceremoninë e hapjes …

Ekspozita me titull “Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite” udhëton drejt qytetit të lindjes së Ismail Qemalit, në përkujtim të 101-vjetorit të vdekjes. Read More »

Ambasadorja e Sheteteve të Bashkuara të Amerikës, znj.Yuri Kim viziton Muzeun Historik Kombëtar

Sot, patëm kënaqësinë të mirëprisnim në muzeun tonë Ambasadoren e Sheteteve të Bashkuara të Amerikës, znj.Yuri Kim. E shoqëruar nga drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dr. Dorian Koçi, ambasadorja Kim u njoh me historinë e vendit tonë nëpërmjet objekteve të ekspozuara në pavijonet e Muzeut Historik Kombëtar. Gjatë rrugëtimit në historinë e shqiptarëve, znj. Yuri …

Ambasadorja e Sheteteve të Bashkuara të Amerikës, znj.Yuri Kim viziton Muzeun Historik Kombëtar Read More »